אפקט החממה - דצמבר 15
אפקט החממה – מהנעשה בחממה האקולוגית בעין שמר
כל אחד הוא אור קטן, וביחד - אור איתן!
 
לקראת החג נאחל לכולנו - תלמידים, מנהלים, תלמידים, הורים, שותפים, תומכים, מנחים, מתנדבים, אנשי חינוך, תרבות, תעשיה, סביבה וחברה -  

חג - שמח!
תלמידי מבואות עירון ט' חונכים את
המערכת ההידרופונית שהקימו בחממה
אז מה חדש?

הרבה התחדש בחממה בסתיו האחרון!

בתמיכת המועצה האזורית מנשה החלפנו גגות שעפו ברוח. תלמידי החממה עומלים על הקמת פרויקטים חדשים וסביבות למידה מלהיבות, וביניהן משחקיה קהילתית אשר תהיה פתוחה לציבור הרחב, מערכת הידרופונית חדשה, מתקן גידול אצות במודל RaceWay ועוד...

תכניות הלימוד שוקקות ומגוון בתי ספר מכל אזור מנשה, ואדי ערה, חדרה, פרדס חנה, בקה אל גרביה, ועד חוף הכרמל ועמק חפר מגיעים מדי שבוע לחממה ללמוד ולחקור תחת גג אחד את אתגרי כדור הארץ.

עבודות גמר ומחקרים מתקדמים בחיבור לתעשיה יוצאים לדרך, וביניהם שיתופי פעולה עם אבוקדו גרנות, אמבר, מכבי קרסו, סטרטסיס, גן שמואל מזון, מצרפלס, גלעם, Bio-Bee, גבע סול ולטימריה.

למענכם, ריכזנו את תכניות החינוך השבועיות, הפרויקטים והמחקרים בדף אחד, ואתם יכולים לראות אותו כאן

קריאה מהנה!
 

בקרוב בחממה

מרכז מצוינות מנשה
 
החודש קיבלנו בשורה משמחת מהאגף למחוננים ומצטיינים במשרד החינוך על אישור הקמת מרכז מצוינות מנשה אצלנו בחממה. המרכז הייחודי ייקרא 'הרבה דרכים להגיע' שכן השתתפות במרכז איננה דורשת רמה מסוימת של הישגים בתחומים קבועים אלא המשתתפים נבחרים ופועלים  על בסיס של מוטיבציה, סקרנות רצון ועניין. מרכז המצוינות יפעל במתכונת של תוכניות העשרה ומיועד לגילאי כיתות ה'-ח', לתושבי המועצה האזורית מנשה. הקמת המרכז תעשה בתמיכה וליווי של המועצה ובשיתוף האגף למחוננים ומצטיינים במשרד החינוך.  

 
MIT מגיעים - היכונו היכונו!!

בחודש ינואר הקרוב, כמידי שנה, יגיעו לחממה סטודנטים מאוניברסיטת MIT בארה"ב, הנחשבת למוסד האקדמי המוביל בעולם למקצועות הטכנולוגיה וההי-טק. השנה ייערך הפרויקט בשיתוף פעולה עם המרכז החדש "עידן טכנולוגי" בעמק המעיינות!

הסטודנטים מגיעים במסגרת תוכנית MISTI היוקרתית, ששמה לה למטרה להפגיש את הסטודנטים עם עמיתים ותלמידים במדינות מחוץ לארה"ב, להטמיע תרבות ולקבל תרבות.
שם התכנית בחממה הינה "חלוצי הסביבה והחקלאות", ומטרתה לזמן לתלמידים מפגש ועבודה משותפת, באנגלית, עם צעירים מהמוסד האקדמי המוביל. הסטודנטים יסייעו לתלמידי החממה להגיע להישגים גבוהים ולהתקדם בפרויקטים אותם הם מבצעים בחממה, כשהלימוד ייעשה בשפה האנגלית. 


הסטודנטים מ - MIT, שיגיעו בחודש ינואר לחממה
תחום לימוד מתחדש - חקלאות ימית והזנת דגיגים

בתמיכת יק"א בישראל, אנו מתעתדים לפתוח תחום לימוד חדש-מתחדש בחממה: חקלאות ימית והזנת דגיגים.

תחום החקלאות הימית הינו בעל השלכות חקלאיות, כלכליות וסביבתיות, ומהווה מצע מרתק למחקר ופיתוח. במסגרת התכנית בחממה, יחקרו התלמידים שימוש במזונות חדשניים להזנת הדגיגים, יגדלו את הדגים וילמדו על עולמם המים והחיים באוקיינוסים.
קורס מבוא לארומתרפיה

קורס חדש לקהל הבוגר בהנחייתה של דיקלה באשר ייפתח בקרוב בחממה!

הקורס יזמן למשתתפים חשיפה ראשונית עם עולם השמנים ורכישת ידע בסיסי ושימושי ליצירת ערכת טיפול אישית, הכרת התכונות הרפואיות של השמנים והשפעתם על בריאות הגוף והנפש. ב

מסגרת הקורס יתקיימו שבעה מפגשים, בימי ג' בבוקר, במהלכם נשלב למידה מעשית ועיונית, יחד ובקבוצה.

למידע נוסף ולהרשמה - לחצו כאן
 


קורסים מעשיים ברוקחות טבעית לקהל הבוגר בחממה
הפנינג פתיחת שבוע הסביבה של מנשה
אמנם חנוכה רק הגיע, אבל אנחנו כבר מתכננים את ט"ו בשבט...

ביום שבת, 30 לינואר, נארח בחממה את הפנינג פתיחת שבוע הסביבה של מנשה - אירוע סביבתי חווייתי לכל המשפחה, ללא תשלום, בחסות המועצה האזורית מנשה.
 
השנה ייערך ההפנינג בסימן קרקס ירוק, ויכלול סדנאות שימוש חוזר, מתחם יצירה סביבתית אותו יפעילו תלמידים מבתי הספר של מנשה, מתחם מדעי הכולל סדנאות צמחי מרפא ומבט למיקרוסקופ, מתחם Makers - עשה זאת בעצמך, הדגמה של מדפסות תלת מימד, מתחם משחקים מחומרים בשימוש חוזר ומופע מרכזי - הקרקס הירוק!

פרטים בהמשך!


הפנינג פתיחת שבוע הסביבה -
רשמו ביומנים: 30 לינואר!
אדם ומים במנשה

פרויקט "אדם ומים במנשה" ממשיך ומתרחב, בהובלה של מחלקת הסביבה של מנשה, בתמיכה של החברה הכלכלית מנשה, ובסיוע של צוות מפעלי טיהור השפכים של מנשה.

השנה אנו מתכננים להעמיק את הפרויקט ולכלול בנוסף לסיורים הלימודיים בהם לוקחים חלק מאות תלמידים מבתי הספר של המועצה, גם תכניות חקר מתקדמות ואף עבודות גמר בהיקף חמש יחידות לימוד.

מטרת התכנית הינה לחשוף את התלמידים מבתי הספר של המועצה למפעל השבת המים במנשה, ליתרונות אותם הוא מספק לחקלאות ולסביבה, לחשיבות השמירה והטיפול במים, לחשיבות המים לסביבה, לחקלאות ולהתיישבות.


תכנית "אדם ומים במנשה"


מהתקשורת

תלמידות החממה בעיתון!

איזה יופי! כתבה של גלי עסיס בביטאון חברת ״ביו-בי״ על תלמידות אולפנה כפר פינס, שירה אלגביש ולאה איפרמן, אשר ביצעו מחקרים בחממה בנושא של הדברה ביולוגית, בהנחייתו של שאולי אביאל מחברת Bio-Bee, בליווי ועזרה של גל דישון מהחממה ומיכל כנרתי מבית הספר.

המחקרים זכו להשתתף בתחרות הארצית לעבודות גמר במדעי הסביבה

זו ההזדמנות להודות לחברת Bio-Bee על תמיכתם רבת השנים והחדשנות בתלמידי החממה, ולשאולי אביאל המנחה שמהווה לכולנו דוגמא ומורה דרך

לקריאת הכתבה לחצו כאן


החממה ברדיו

לכל מי שפספס או רוצה לשמוע שוב -

הינה לינק לתכנית המוקלטת שבה אנו מתארחים בתכניתו של זוהר צמח וילסון - "תחושת בטן" ברדיו מהות החיים. אנו משוחחים בנושאים הנוגעים לחממה, וביניהם על הפעילות, הלומדים, על תזונה, ספירולינה, צמחי מרפא, פעילות משותפת ליהודים וערבים, מדפסות תלת מימד, אמנות ואיך כל זה מתחבר יחדיו...

בין לבין - שירים של להקת "החלטורה".נועם, דיקלה ואביטל מתארחים ברדיו מהות החיים


בונים בחממה
תלמידי החממה בפעולה

היום, קשה להאמין שאת החממה כולה בנו ועיצבו בני נוער בני 13-18, לאורך 38 שנה...

האמת, שהחממניקים הותיקים יכולים לישון בשקט ולהיות גאים בדור הנוכחי, שממשך לתכנן, לבנות, לעצב ולהקים את החממה לתפארת!

הנה כמה דוגמאות:
 
מסלול מירוצים לאצות

בתמיכת מפעלי גרנות - אמבר, מקימים תלמידי החממה מבי"ס "גוונים" מתקן מתקדם לגידול אצות, הזוכה לשם "Raceway" - מסלול מירוצים לאצות. שמו מגיע למתקן על שם מבנהו, המזכיר מסלול מירוצים לסוסים, ומאפשר ליצור תנועה מתמדת, הדרושה לאצות לגדילתן והתרבותן.

על בסיס המתקן יגדלו החממניקים אצות מסוג "ספירולינה", אותן הם חוקרים כמקור להפקת חלבונים להזנת בעלי חיים.

את המתקן מקימים החבר'ה בהנחייתו של איתי עברי, מומחה לתחום של גידול אצות וחקלאות ימית.


אולי ואיתי בהרכבת המשוטה על גבי מתקן חדש לגידול אצות, מסוג "Raceway"
מערכת הידרופונית

תלמידי כיתה ט' מביה"ס "מבואות עירון" מקימים בחממה מערכת הידרופונית לגידול צמחי מאכל ותבלין.

את חלקי המערכת רכשנו מחברת LivinGreen, שצמחה גם היא בשלבים מוקדמים לפני מספר שנים אצלנו בחממה.

ענבר גיל, ט'ניק ממבואות, ריתך ובנה את הרגליים, ותלמידי הקבוצה הרכיבו את המערכת על בסיס הרגליים, צבעו, שתלו - והנה התוצאות:


מורן, נעמה ואביטל בהקמת המערכת ההידרופונית

מחקרים ופרויקטים

צומחים יחד

בהתרגשות רבה אנחנו שמחים לבשר לכם על סיום התוכנית הראשונה של כיתות ו' מבתי הספר אל שאפעי (בקה אל גרביה) ורעות (המועצה האזורית מנשה). בתוכנית השתתפו 18 תלמידים (תשעה מכל בית ספר), אשר התמודדו עם אתגר אמיתי שבוחן דרכים להתמודדות עם זיהומי מים. הילדים חקרו, העמידו ניסויים, ביצעו מדידות ובעיקר – נהנו לעבוד יחד, גילו עניין מיוחד בלימוד השפה והיכרות אישית, ולהתגבש כקבוצה! 
 
מוזמנים להשתתף במפגש הסיום ובהצגת תוצרי הלמידה של הקבוצה, אשר יתקיים ביום א', 20 לדצמבר, בשעות 14:00 - 15:30.

שתי תוכניות נוספות של 'צומחים יחד' ייפתחו במהלך חודש ינואר לקבוצות ההמשך מהשנה החולפת – לתלמידי כיתות ח' מבתי הספר – מייסר ומבואות עירון.


תכנית "צומחים יחד" בחממה, תלמידים מבתי הספר
"א-שאפעי" מבקה אל גרבייה, ו"רעות" מנשה
התכנית מתקיימת בתמיכת קרן ברכה, המפעלים "גלעם" ו – "גן שמואל מזון", משפחת רוס ודניאלה מנאל.
 

עתיד ירוק וטעים

מחקרים בחיבור לאבוקדו גרנות - מפעלי גרנות
במסגרת שיתוף הפעולה עם מפעלי גרנות, חוקרים תלמידים מכפר הנוער אלוני יצחק אתגרים עכשוויים בתחום האבוקדו.

התלמידים, קירה מירונוב וטוהר שמחי, מבצעים עבודות גמר בהיקף חמש יחידות לימוד בחקלאות, בהנחייה של ריבי מרגלית מבית הספר, ציפי הילמן ושירן מלכה מהחממה, ואודי גפני מאבוקדו גרנות. טוהר חוקר את בעיית קליטת האבץ בעת דישון עצי אבוקדו המושקים במים מושבים, וקירה  חוקרת שיטות להתמודדות עם הפטריה הפתוגנית "בוטריוספרה". המחקר, שנערך קרוב לשנה, משלב פן מעשי של עבודה מדעית במטע יחד עם פן עיוני של קריאת מאמרים וכתיבת עבודה.

בהצלחה לחוקרים הצעירים!


טוהר שמחי מכפר הנוער אלוני יצחק במטע האבוקדו בכפר גליקסון. מחקר במסגרת עבודת גמר בהיקף 5 יחידות לימוד בחקלאות, בשיתוף "אבוקדו גרנות"

חושבים טיפה

ארץ ישראל נשתבחה בפירותיה, אך מקורות מים  טבעיים חסרים לה...
אתגר הקיימות  מחייב מחשבה מחודשת על צריכת מקורות המים הטבעיים ומציב בפנינו אתגר אמיתי, בשימוש במקורות מים חלופיים.
מוסדות אקדמיים, חברות וארגונים עוסקים במציאת פתרונות שונים לאתגר המים, וביניהם פתרונות העוסקים בפיתוח מקורות חדשים (כגון התפלת מים), הפחתת השימושים (חיסכון במים) ושימוש חוזר במים (טיפול במי שפכים והשבתם לשימוש חקלאי).

במסגרת תכנית זו עוסקים התלמידים באתגר המים, וחוקרים שיטות שונות המאפשרות לטפל במים: לקחת מים "מלוכלכים" (בעלי זיהום אורגני, לדוגמה מים בהם חיים דגים) ולנקות מים אלו באמצעות צמחים, חיידקים, אצות ופילטרים. באמצעות התנסות מעשית בפיתוח שיטות ברות קיימא לטיפול במים, מסייעים התלמידים להתמודד עם אתגר המים.תכנית "חושבים טיפה": תלמידי חקלאי פרדס חנה ותלמידי מבואות עירון חוקרים אתגרים בתחום המים
בתכנית לוקחים חלק תלמידים מבתי הספר חקלאי פרדס חנה ומבואות עירון, בהנחייתה של ציפי הילמן. התכנית מתקיימת בתמיכה של מכבי קרסו
 

חוקרים את עולם הצמחים
תלמידים ממגוון בתי ספר עומלים על חקר עולם הצמחים ופיתוח חקלאות מתקדמת. במסגרת המחקרים והפרויקטים, עוסקים התלמידים בחקלאות עירונית, חקר צרכי הצמח, ביצוע ניסויים מדעיים, גידול אורגני, הפקת שמנים אתריים ושימוש בשמנים לצרכים שונים, ביניהם למניעת פגעי מזיקים, להפקת מוצרי קוסמטיקה ועוד...

בין היתר עוסקים במחקרים תלמידים מבתי הספר אל-שאפעי, מבואות עירון, אבן חלדון, ביר אל סיכה, בית החינוך הדמוקרטי שבילים, חקלאי ימה ועוד...


עבודות גמר

השנה מבצעים תלמידי החממה 24 עבודות גמר - מהן 10 עבודות לקראת סיום ו - 14 עבודות חדשות. עבודות הגמר היוו מאז ומתמיד את גולת הכותרת של מחקרי התלמידים בחממה, וייחודן בכך שהן עוסקות באתגרים אמיתיים ועכשווים, בשיתוף מפעלים, יזמים, חוקרים וממציאים.

העבודות מתבצעות במקצועות החקלאות, הביולוגיה ומדעי הסביבה ומקנות לתלמידים חמש יחידות בגרות.

בתמונה
שחר חורש ואופיר אייל מביה"ס מבואות עירון, המבצעים עבודות גמר בחקלאות, בחיבור למפעל "Bio-Bee". העבודות עוסקות בהשפעת גורמים שונים על התפתחות מושבות של דבורי "בומבוס", המשמשות להאבקה טבעית בחקלאות. העבודה מתקיימת בהנחיית שאולי אביאל ובעזרתם של ציפי הילמן ואביטל. מלווה מטעם בית הספר עירית דרומי.

 


שחר חורש ואופיר אייל, תלמידי י"ב מבואות עירון, עם כוורות הדבורים (מסוג "בומבוס"), עבודות גמר בחקלאות (חמש יחידות לימוד) בהנחיית שאולי אביאל מ - Bio-Bee חיבור החינוך לאתגרי התעשיה
סיורים של החממניקים במפעלים, מפגשים עם מומחים, חוקרים ויזמים
 
בשיתוף ובתמיכת המינהל לחינוך התישבותי ואגף החינוך של התנועה הקיבוצית, אנו מפתחים מודל חינוכי המחבר את החינוך לאתגרי התעשיה, את בתי הספר למפעלים, חוקרים ויזמים, ואת התלמידים לחדשנות במגוון תחומים.

אחד הביטויים של המודל הינו מפגשים של התלמידים עם מומחים, וסיורים של התלמידים במפעלים וחברות. הנה מספר דוגמאות מהשבועות האחרונים:
 
תלמידי א-שאפעי מסיירים במפעל גן שמואל מזון

בחממה הוצבו לא מזמן 2 חממיות קטנות, אם תציצו דרכן תראו דבר משונה...שורות, שורות של עציצי מלפפונים; ממוספרים וממוינים לפי איזו שיטה מוזרה...אך לא מדובר בגינת ירק...וגם לא באיזו בדיקה שגרתית...בחממה הקימו תלמידי ביה"ס יסודי "אל-שאפעי" ניסויי מרתק במטרה לבדוק האם אפשר להדביר כנימות עם שמנים אתריים!
אז דיברנו, שתלנו, זיקקנו שמנים, תהינו, גילינו, הרחנו וביום רביעי האחרון נסענו לבקר במפעל "גן שמואל מזון" המייצר את מיצי "פרימור". ראינו ושמענו כיצד מזקקים שמנים אתרים מאלפי קליפות של פירות הדר, מה השימושים שלהם ואיך חוקרים במפעל.
 בתור חוקרים צעירים- הילדים הביעו עניין, שאלו שאלות והתלהבו למראה המזקקות הענקיות המוצבות במפעל!
 
לפני שהלכנו הגיעו גורמים בכירים במפעל והעניקו לנו מתנות עבור הניסויי: 4 סוגים של שמנים אתריים (תפוז, אשכולית אדומה, פומלית ואשכולית לבנה) אשר יעזרו לנו מאוד!

יצאנו משם כולנו עם עיניים מנצנצות ושביעות רצון שאי אפשר לפספס, השתרענו על הדשא הירוק ודיברנו על גלגולו של תפוז: מזרע קטן באדמה ועד שמן אתרי ריחני שמשמש לכך כך הרבה דברים! אפילו לניקיון!סיור של תלמידי א-שאפעי
במפעל "גן שמואל מזון"

 

תודה רבה לוליד עבאדי ולמפעל "גן שמואל מזון" על האירוח ועל הידע החדשני והרחב !


תלמידי מבואות עירון "ביו-מימיקרי" מסיירים במפעלים "מצרפלס", "גלעם" ו - "סטרלט דרמה"
במסגרת התכנית "ביו-מימיקרי: פתרונות בהשראת הטבע" לכיתה י' מבית הספר "מבואות עירון", יצאנו לסיור לימודי לתעשיות ומפעלים, במטרה להיחשף לאתגרים אמיתיים מעולם החקלאות, הסביבה והטכנולוגיה.

במהלך הסיור נפגשנו  עם מומחים מהמפעלים "גלעם" ו – "מצרפלס" ומחברת "סטלה דרמה", והכרנו אתגרים חדשניים בהם עוסקים במפעלים.
בהמשך התכנית, נתחלק לצוותים, ננהל מחקר ונפיק פרויקט במסגרתו נציע פתרונות וכיווני מחשבה להתמודדות עם האתגרים, בהשראת הטבע. את הפתרונות נציג מול המומחים, באמצעות מודל ומצגת.
התכנית מתקיימת זו השנה השלישית בחממה בהנחיה של ציפי הילמן מהחממה ואמירה רוכסאר ממבואות עירון, ובליווי עירית דרומי מבית הספר ואיריס סבן מהחממה.

 בתכנית ולוקחים חלק 24 תלמידים מכיתה י' מבית הספר.
התכנית מתקיימת בתמיכת יק"א בישראל, והמפעלים "גלעם", "גן שמואל מזון" ו – "מצרפלס"


תלמידי מבואות עירון י' בביקור במפעל "מצרפלס"
לאחר מכן המשיכה הקבוצה למפעל "גלעם" ולחברת "סטרלט דרמה"
תלמידי "גוונים" פוגשים את נוגה אסטרכן ממפעל "אמבר"

במסגרת התכנית לחיבור החינוך לאתגרי התעשיה חוקרים תלמידי כיתות ח' - י' מביה"ס "גוונים" אתגר מרתק אשר ניתן להם על ידי מפעל "אמבר": אצות מסוג ספירולינה כמקור פוטנציאלי וחלופי להפקת חלבונים לתערובות. הרעיון הינו לחקור ולפתח דרכים זולות יותר לגידול אצות מסוג ספירולינה, על מנת שבעתיד הן יהוו מקור ריאלי להפקת חלבונים, לשימוש בתערובות להזנת בעלי חיים.

במסגרת התכנית נפגשו התלמידים עם נוגה אסטרכן ממפעל "אמבר", ולמדו על המפעל, על השוק של הזנת בעלי חיים ועל האתגרים העכשוויים בהם עוסקים במפעל.תלמידי "גוונים" במפגש עם נוגה אסטרכן
תלמידי מבואות עירון פוגשים את מכבי קרסו

במסגרת תכנית החקר בנושא המים: "מלח הארץ", פגשו תלמידי קבוצת מצוינות ח' מבית הספר מבואות עירון את מכבי קרסו.

במסגרת המפגש, דנו חברי הקבוצה באתגרים מתחום המים והמלח, במיקוד על הצורך לחקור ולפתח דרכים להתמודד עם התופעה של המלחת הבארות בישראל, ועל ההזדמנות לאתר אורגניזמים בעלי יכולת לגדול על מים בריכוז מלחים גבוה יחסית.

דגש ניתן על הפן הכלכלי של האתגר, ועל הצורך למצוא אורגניזמים בעלי ערך כלכלי (בין אם צמחים או אצות) המסוגלים לחיות ולשגשג על המים המלוחים.תלמידי מבואות עירון במפגש עם מכבי קרסו


פרויקט "תגלית" בחממה
מדי שנה מגיעים אלינו לחממה מעל אלפיים משתתפים מארה"ב, אירופה, רוסיה ודרום אמריקה במסגרת פרויקט "תגלית".

המשתתפים לוקחים חלק בסדנאות העוסקות בנושאים של חברה ישראלית, חדשנות ישראלית בתחומי המים, החקלאות והסביבה ואמנות ברוח החממה.
 
ממש עכשיו מתחילה עונת החורף של "תגלית" ואנו מצפים להגעת הקבוצות הראשונות!


פרויקטים בתלת מימד

משחקייה קהילתית
נעורי עין שמר מעצבים ובונים משחקייה בחממה האקולוגית
 
בסמוך לחג החנוכה תיפתח בחממה משחקייה קהילתית.
המשחקייה מוקמת לטובת הקהילה ותאפשר בילוי משותף של תלמידים ומשפחות, זמן איכות עם משחקי שולחן מוכרים ואהובים
בגרסאות מוגדלות!
 
במסגרת הפרויקט, קבוצה מבני הנוער של עין שמר, מכשירה ומעצבת את המתחם, ובונה את המשחקים. 
 
בהנחיית סטפני אברהמי מדריכת הנעורים, ואורי ניר רכז התלת ממד של החממה,עוברים הצעירים תהליך של בחירת משחקים, תכנון ועיצוב, ובנייה בכלי סדנה ובמדפסות תלת ממד.
 
הפרויקט מתקיים בתמיכת חברת "סטרטסיס" (חברה ישראלית המייצרת מדפסות תלת ממד) והמועצה האזורית מנשה
 

תחרות עיצוב סביבונים בתלת ממד
תלמידי חוג עיצוב והדפסה בתלת ממד מכינים בעצמם סביבונים לחנוכה 

אנחנו בחממה בונים את הסביבונים שלנו!
 
תלמידי חוג התלת ממד נענתו לאתגר של חברת "using3D"
ומשתתפים בתחרות לעיצוב סביבון מקורי שמסתובב 15 שניות ויותר.
"התחרות נתנה לילדים תמריץ לעשות משהו מיוחד, משלהם. 
בעזרת טכנולוגיית התלת מימד הם יכולים ממש להוציא את הדמיון שלהם החוצה - 
ובמקרה הזה, לסובב אותו!" (דניאל שטיבל, מדריך תחום התלת ממד בחממה)
 
במסגרת החוג התלמידים זוכים להכרות מעמיקה עם הדפסה תלת ממדית,
לומדים עיצוב מוצרים בתוכנות תלת ממד מקצועיות; 
משתמשים בהדפסה תלת ממדית לפתרון בעיות בסביבה ובחקלאות; 
מעצבים ומייצרים רעיונות משוגעים!
 
החוג מתקיים בתמיכת חברת "סטרטסיס", בשיתוף משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל ומרכז הפנאי רותם מנשה.

חממייקרים MAKERS
צעירים מפתחים פתרונות לחממה, לבית הספר, לבית, לקהילה ולתעשייה
 
השנה הוקם בחממה צוות מייקרים! 
בצוות משתתפים בני נוער סקרנים בכיתות ז' – ט' שאוהבים להמציא, לפתור בעיות, ליצור ולעבוד יחד! 
 
ה"חממייקרים" עוסקים בפיתוח פתרונות והמצאות לחממה, לבית הספר, לבית, לקהילה ולתעשייה.מחברי הצוות לומדים תהליכי המצאה ופיתוח מוצרים. ומבצעים פרויקטים במדפסות תלת ממד ובכלי סדנה נוספים.
 
קבוצת המייקרים תפעל לקידום הרעיונות והפצת הפתרונות החוצה,
ותאפשר הגשמת רעיונות אישיים של חברי הצוות.
 
הפרויקט בהנחייתו של אורי ניר, רכז תחום התלת ממד בחממה, מתקיים בתמיכת חברת "סטרטסיס" (חברה ישראלית המייצרת מדפסות תלת ממד) והמועצה האזורית מנשה.

עד כאן מגזין החורף של "אפקט החממה", ניוזלטר החממה האקולוגית בעין שמר.

נאחל חג שמח וחורף גשום!

מאיתנו, 
צוות החממה
 
 
ברוכים הבאים לחממה!

לינק לאתר החדש מבית היוצר של החממה - "אתגרי הקורונה" - כאן

החממה פתוחה כל יום - כל היום! שעות מענה במשרד:
ימים א' - ה', 8:00 - 15:00
בטלפון: 04-6374160, ובמייל:
hamamaoffice@gmail.com
 
בקרוב בחממה - אירועים, קורסים, פעילויות - לחצו כאן
 
דף הפייסבוק של החממה 

סדנאות ופעילויות לבתי ספר וקבוצות מאורגנות - לפרטים לחצו כאן 

מוזמנים לקרוא את חוברת הרעיונות של החממה כאן

חוברת ההשראה של החממה עלתה לאוויר - לחצו כאן

חג שמח ושנה טובה!
 

 
 
יש מקום לכל אחד להמציא, לגלות ולחקור!
לחצו כאן למידע על חוגי החממה
 
 
החממה האקולוגית בעין שמר, קיבוץ עין שמר, ד.נ. מנשה, מיקוד 38816
טלפון. 04-6374160  |   פקס. 04-6374160
דוא"ל.  gevanoam@gmail.com
בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com