אפקט החממה - ספטמבר 15
אפקט החממה – מהנעשה בחממה האקולוגית בעין שמר
שנת לימודים חדשה נפתחה, ואנו מלאי התרגשות!

נאחל שנת לימודים נפלאה, מרתקת, מצמיחה, מאחדת - והמון בהצלחה לתלמידים, המורים, המנהלים וההורים!

השנה אנו מתחילים פרויקטים חדשים בחממה, לצד הפרויקטים הממשיכים, מרחיבים את היקף המשתתפים, בתי הספר ושיתופי הפעולה, נכנסים לעבודה על אתגרים חדשים ותחומים מרתקים!


בימים אלו אנו מקדמים תהליך סמל מוסד לחממה, במטרה ליצור מרכז מצוינות אזורי, אשר יאפשר להעצים את חוויית הלמידה של הילדים, בני הנוער והמבוגרים בחממה.
 
נביא טעימה מהנעשה בחממה ומהצפוי לנו השנה:


כריש צינור
כתבה שהתפרסמה ב - YNET על המחקר של ליפז חרודי בשיתוף מפעל מצרפלס
 
במהלך השנה האחרונה מבצעת ליפז חרודי מבית הספר "מבואות עירון", מחקר העוסק באתגר אמיתי, אותו קיבלה יחד עם צוות תלמידים ממפעל "מצרפלס". האתגר - "ביו-פאולינג" - הינו לפתח ולבחון שיטה למניעת הידבקות מיקרו אורגניזמים לדופן הפנימית של צינור ההשקיה, תהליך המביא לסתימת הצינור. את המחקר מבצעת ליפז בהנחיית איתמר אבישי מצוות החממה, עירית דרומי מהמוסד החינוכי מבואות עירון ודניאל שטיבל המסייע בתחום ההדפסה בתלת מימד. מטעם מצרפלס, מלווה את המחקר דב אביטל. כן מסייעים למחקר חברת "סטרטסיס", בנושאים הדורשים עיצוב והדפסה בתלת מימד.
 
לאחרונה התפרסמה כתבה באתר YNET. הכתבה, מאת איתי ואן-ריין, מתארת את הפרויקט ותהליך המחקר,
וניתן לקוראה כאן

כל הכבוד!


בתמונה - הפרויקט בתצוגה בביתן של חברת "מצרפלס" בתערוכת אגריטך, גני התערוכה תל אביב, אפריל 2015

אקולוגיה בתלת מימד!
הקמה של מרכז חינוכי לעיצוב והדפסה בתלת מימד בחממה
 
אנו שוקדים על הקמת מרכז חינוכי לעיצוב והדפסה בתלת מימד, אשר ישרת את מאות הלומדים, הלוקחים חלק במחקר והפיתוח בחממה.

תחום העיצוב והפיתוח בעזרת מדפסת תלת-מימד הוא מהתחומים המתפתחים ביותר בעולם כיום, והוא משלהב את דמיונם של מיליוני בני-אדם העוסקים במגוון מקצועות, כאשר טכנולוגיית ההדפסה בתלת-מימד פותחת הזדמנויות חדשות, והופכת את מה שלא היה בהישג היד אתמול לאפשרי בהווה. ייחודו של המרכז הנפתח בחממה הינו בכך שהתלמידים משתמשים במדפסות על מנת לפתור בעיות חקלאיות וסביבתיות, בחיבור למפעלי האזור!

המרכז יפעל הן במסגרת הפורמאלית, בתכניות לימוד עם בתי הספר, והן במסגרת הבלתי פורמאלית, בחוגים לילדים, לנוער, ובהמשך גם לקהל הבוגר. 


הקמת המרכז והפעלתו מתאפשרת בתמיכת חברת "סטרטסיס", המועצה האזורית מנשה ומשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל.


מרכז חינוכי לעיצוב והדפסה בתלת מימד בחממה

חיבור החינוך לאתגרי התעשיה
המודל המחבר בתי ספר, מפעלים וחוקרים להצמחת חדשנות חקלאית וסביבתית!

 
המודל האזורי לחיבור החינוך לאתגרי התעשיה צומח ומתרחב, ויוצר עניין רב בקרב אנשי חינוך ותעשיה מכל רחבי הארץ.

את המודל המתפתח בחממה מרכיבים שלושה גורמים: בתי הספר הלומדים בחממה, מומחים-חוקרים המלווים את התלמידים ומפעלים המספקים אתגרים עכשוויים וחדשניים. יחד, בצוותים, פועלים התלמידים ללמוד ולחקור אתגרים עכשוויים בהם עוסקים במפעלים, להביא רעיונות ולפתח מודלים אשר יסייעו למפעל להתמודד עם האתגר.
חיבור החינוך לאתגרי התעשיה מהווה מצע ללמידה שנובעת מתוך עניין, סקרנות, רצון להמציא ולחדש והזדמנות לתרום לסביבה ולקהילה. הלמידה הופכת לאקטואלית ומעלה את המודעות של הלומדים לאתגרים איתם מתמודדים המפעלים והתעשיות במעגל הקרוב למקום מגוריהם, ומספקת לתלמידים הזדמנות לגעת באתגרים עכשוויים מתחומי החקלאות והסביבה, בחיבור למדע וטכנולוגיה!

תודתנו לשותפים למודל הצומח לחיבור החינוך לאתגרי התעשיה: מפעלי גרנות, סיבן, אמבר, אבוקדו גרנות, גלעם, גן שמואל מזון, מצרפלס, Bio-Bee, פלרם, גבע סול ולטימריה, היזם מכבי קרסו, חברת סטרטסיס. המינהל לחינוך התישבותי, משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל, מנהל חברה ונוער, המועצה האזורית מנשה, מחלקת החינוך של התנועה הקיבוצית, קיבוץ עין שמר, יק"א בישראל וקרן ברכה.


תלמידים חוקרים אתגרים עכשוויים בחיבור למפעלים, יזמים וחוקרים

אגרו-טק - דור העתיד של הממציאים!
עבודות גמר בחקלאות, מדעי הסביבה וביולוגיה בחיבור לאתגרים אמיתיים
 
עבודות הגמר בחממה מהוות את חוד החנית של המחקר, הפיתוח והלמידה. מודל עבודות הגמר של החממה מתבסס על מספר יסודות: חיבור לאתגרים עכשוויים בעלי השלכות חקלאיות-כלכליות וסביבתיות כאחד; ביצוע מחקר מעשי; עבודה בליווי מומחים ממפעלים, חברות ומוסדות אקדמיים וחניכה של תלמידים צעירים יותר מהחממה.

השנה מתבצעות בחממה 14 עבודות גמר, על ידי תלמידים מבתי הספר מבואות עירון, גוונים, אולפנה כפר פינס, חקלאי ימה וכפר הנוער אלוני יצחק. עבודות אלו מתבצעות בחיבור למפעלים מובילים, כאשר התלמידים עוסקים בנושאים עכשוויים, ואתגרים אמיתיים. 

בקרוב נעלה לאתר את מגוון הפרויקטים.

בהצלחה לתלמידים המוכשרים והחרוצים!


הדמיה של דגם "צינור כריש" בהגדלה. הדגם הודפס במדפסת תלת מימד בחממה


חקלאות מדייקת בחממה
שימוש בטכנולוגיה בחקלאות
בתמיכת יק"א בישראל, המינהל לחינוך התישבותי והמפעלים והיזמים המלווים אותנו, התחלנו השנה בתכנית לחקלאות מדייקת בחממה. במסגרת התכנית עושים התלמידים שימוש במערכות טכנולוגיות בחקלאות, במטרה לשפר את קצבי הגידול, לייעל את הגידול ולהפיק יותר תוצרת חקלאית תוך שימוש בפחות משאבים. בין המחקרים אותם מבצעים התלמידים תוך שימוש בטכנולוגיות לניטור, מדידה וניתוח נתונים:
מחקר העוסק בזני בר של חיטה בתנאי עקה, בהנחיית ד"ר חנן סלע ממכון הדגנים באונ' תל אביב; מיקרו אצות כמקור פוטנציאלי להפקת חלבונים לתערובות לבעלי חיים, בחיבור ל"אמבר" ובהנחיית ד"ר בני טלטש וציפי הילמן; שימוש במערכת משקלים מדויקים של חברת  "פסקל" לשקילת הצמח והמצע באופן רציף; השפעת גורמים שונים על תפקוד מושבת הדבורים, בשיתוף Bio-Bee, בהנחיית שאולי אביאל; גידול הידרופוני ועוד...


חקלאות מדייקת בחממה


בונים עתיד ירוק
חדש בחממה - סדנאות חד יומיות לבתי ספר מכל רחבי הארץ!
 
פעילות החממה מתרחבת, וכעת יכולים גם בתי ספר המרוחקים מהחממה להשתתף!

את האפשרויות השונות ערכנו בחוברת המצורפת -
לחצו כאן להורדת החוברת.

אנו מזמינים אתכם לעיין בתכניות השונות, לבחור את אלו המתאימות והמעניינות אתכם ביותר, ולפנות אלינו על מנת להיפגש ולהתאים את התכניות לצרכי בית הספר. אתם מוזמנים לפנות אלינו גם עם רעיונות שאינם מופיעים בחוברת, ונבדוק את האפשרות ליישמם יחד.


.
 סדנאות חד-יומיות לבתי ספר במגוון נושאים מרתקים וחדשניים

אדם ומים במנשה
פרויקט חינוכי - חקר ולימוד בנושא המים, מפעלי השבת המים במנשה

 
פרויקט "אדם ומים במנשה" ממשיך ומתרחב, בהובלה של מחלקת הסביבה של מנשה, נועה סגל וחמוטל דיכטר, בתמיכה של החברה הכלכלית מנשה, ובסיוע של צוות מפעלי טיהור השפכים של מנשה.

השנה אנו מתכננים להעמיק את הפרויקט ולכלול בנוסף לסיורים הלימודיים בהם לוקחים חלק מאות תלמידים מבתי הספר של המועצה, גם תכניות חקר מתקדמות ואף עבודות גמר בהיקף חמש יחידות לימוד.

מטרת התכנית הינה לחשוף את התלמידים מבתי הספר של המועצה למפעל השבת המים במנשה, ליתרונות אותם הוא מספק לחקלאות ולסביבה, לחשיבות השמירה והטיפול במים, לחשיבות המים לסביבה, לחקלאות ולהתיישבות.


מאגר מצר. פרויקט "אדם ומים במנשה" במסגרתו לומדים המשתתפים אודות מפעל השבת המים במנשה, חוקרים ולומדים אתגרים העוסקים במים והטיפול בהם

חוגים וקורסים בחממה
שנה חדשה, חוגים חדשים - בואו לחקור ולגלות עולם!

 
ההרשמה לחוגי החממה בעיצומה!

לחצו כאן, השאירו פרטיכם ונחזור אליכם!

בתמיכת משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל, נפתחו השנה חוגי החממה לקהל הרחב, ובמהרה נגמרו המקומות... לאור הביקוש הרב, פנינו למשרד המדע להרחבת התכנית בשנה הקרובה, ואנו מקווים שאכן יתאפשר לנו הדבר.

במסגרת התכנית מתקיימים שלושה חוגים וקורסים:

חוג "חמ-דע" (חממה + מדע), העוסק בצמחי מרפא, הפקת שמנים אתריים, קיימות ומדע

חוג "Dream Makers": עיצוב והדפסה במדפסות תלת מימד

קורס "ריפוי לחיינו מפתח ביתנו" – צמחי מרפא והפקת שמנים אתריים, וקורס "ארומתרפיה" לקהל הבוגר.

החוגים בתכנית, הנקראת "אני ואצה נשנה את העולם", מתקיימים בשיתוף עמותת רות"ם, מרכז הפנאי מנשה, והקורס לקהל הבוגר בנושא צמחי מרפא מתקיים בשיתוף מרכז "מילוא".

כל הפרטים - כאן


"אני ואצה נשנה את העולם"
חוגים וקורסים בחממה

 
"
צומחים יחד" 

בני נוער יהודים וערבים חוקרים יחד אתגרים משותפים בתחומי המדע, החקלאות, המים והסביבה

 
תכנית "צומחים יחד" נכנסת לשנתה השלישית בחממה!

במסגרת התכנית עוסקים בני נוער יהודים וערבים בלמידה חווייתית ומעשית סביב אתגרים משותפים: אתגר המים, אתגרי החקלאות והסביבה. בשנה החולפת לקחו חלק בתכנית 64 תלמידים מבתי הספר של מנשה ובקה אל גרביה. ממנשה לקחו חלק בתכנית בתי הספר רעות, קציר, מייסר ומבואות עירון. גם ההנחיה בתכנית מתבצעת בשתי השפות, בשילוב מורים יהודים וערבים בצוות החממה. במסגרת התכנית עוסקים התלמידים יחד בחקר בעיות אמיתיות. לדוגמה, לוקחים התלמידים מי רפתות, ומנסים לנקותם באמצעות צמחים מסוגים שונים, למצב בו ניתן יהיה לעשות במים שימוש חוזר לצרכים חקלאיים. במסגרת זו עובדים התלמידים בצוותים משותפים, מתכננים ומקימים ניסויים, עושים שימוש בכלי מעבדה, מפיקים תוצאות ומציגים את הממצאים בפני קהל.

התכנית מתקיימת בתמיכת קרן ברכה, המפעלים "גלעם" ו – "גן שמואל מזון", משפחת רוס ודניאלה מנאל.

צומחים יחד
תכנית משותפות לבני נוער יהודים וערבים, החוקרים יחד אתגרים משותפים בתחומי המדע, החקלאות, המים והסביבה


אני ואצה נשנה את העולם
מחקר ופיתוח בתחום מיקרו אצות בחממה

"אני ואצה נשנה את העולם" - התחום המרתק של מיקרו אצות הולך ומתפתח בחממה, ומושך אליו עוד ועוד תלמידים סקרנים. השנה מקיימים תלמידי החממה מגוון פרויקטים ומחקרים חדשניים, בשני מימדים עיקריים: הראשון, מחקר האצות וחשיבותן לאיזון האקולוגי ולסביבה. השני, שימושים אפשריים באצות לצרכי האדם, בין היתר להפקת חומרים למזון, קוסמטיקה, רפואה ואף ביו-דלקים!

בין הפרויקטים בהם עוסקים התלמידים: שימוש מי מט"ש לגידול אצות; שימוש בנורות לד להאצת קצב הגידול של האצות; שימוש בטכנולוגיית התזה להאצת קצב הגידול של האצות; אצות כפוטנציאל להפקת סוכרים; אצות כפוטנציאל להפקת חלבונים; טיפול במים על ידי אצות ועוד...

התכנית הוקמה בתמיכת יק"א בישראל, קרן ברכה וקרן סילבר

סמינר קיץ "חלוצי החקלאות"
תמונות מחוויית הקיץ הנפלאה!

 
במהלך הקיץ קיימנו את פעילות "נבחרת הקיץ – חלוצי החקלאות" בחממה, בסימן: חקלאות העתיד ואתגרי כדור הארץ – כיצד תעזור החקלאות לאדם ולסביבה? הכרנו, חקרנו, התנסינו בסדנאות Makers ביצענו ניסויים מדעיים, הזענו בסדנת קונג-פו במרכז של עמית בעין שמר, ביקרנו במפעלי גרנות, סיירנו במרכז להצלת צבי ים במכמורת, יצרנו בסדנת "גרפיטי מחאה", גילינו בסדנת "ביו-מימיקרי - פתרונות בהשראת הטבע" ועוד... במרכז העניינים, עסקנו בחקר ופיתוח אתגרים הנוגעים לאתגרים עכשווים של מפעלי גרנות, אמבר, אבוקדו גרנות, מט"ש מנשה וגן שמואל מזון!

בקיצור - עשינו חיים...!

תודה לתלמידים הנפלאים, להורים התומכים, לצוות החממה הנלהב!

הסמינר התקיים בתמיכת משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל, מפעלי גרנות, קרן יק"א בישראל, עמותת רות"ם והמועצה האזורית מנשה.


"חלוצי החקלאות"
סמינר הקיץ לבני נוער מובילים בחממה האקולוגית בעין שמר
מאחלים שנה טובה, שמחה ופוריה!

צוות החממה האקולוגיתבתמונה:

עציץ שתוכנן והודפס במדפסת תלת מימד בחממה! 
 
 
ברוכים הבאים לחממה!

לינק לאתר החדש מבית היוצר של החממה - "אתגרי הקורונה" - כאן

החממה פתוחה כל יום - כל היום! שעות מענה במשרד:
ימים א' - ה', 8:00 - 15:00
בטלפון: 04-6374160, ובמייל:
hamamaoffice@gmail.com
 
בקרוב בחממה - אירועים, קורסים, פעילויות - לחצו כאן
 
דף הפייסבוק של החממה 

סדנאות ופעילויות לבתי ספר וקבוצות מאורגנות - לפרטים לחצו כאן 

מוזמנים לקרוא את חוברת הרעיונות של החממה כאן

חוברת ההשראה של החממה עלתה לאוויר - לחצו כאן

חג שמח ושנה טובה!
 

 
 
יש מקום לכל אחד להמציא, לגלות ולחקור!
לחצו כאן למידע על חוגי החממה
 
 
החממה האקולוגית בעין שמר, קיבוץ עין שמר, ד.נ. מנשה, מיקוד 38816
טלפון. 04-6374160  |   פקס. 04-6374160
דוא"ל.  gevanoam@gmail.com
בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com