אקווה-פוניקה

ד"ר דג

אקווה-פוניקה, גידול דגים וזאו-פלנקטון בחקלאות ימית

העלמות הדגה מהאוקיינוסים וסביבות הגידול הטבעיות מהווה בעיה אקולוגית חמורה בעלת השפעות שליליות על הסביבה, החקלאות, המזון והכלכלה. דיג יתר, דיג לא מבוקר וזיהום מקווי מים בידי האדם הינם מהגורמים המרכזיים להיכחדות מיני דגים ולהתמעטות הפרטים באוכלוסיות דגים ממגוון מינים בסביבות הגידול הטבעיות. המגמה המתמשכת של העלמות הדגה מורגשת הן מבחינה סביבתית והן מבחינת עלויות הדגים ההולכות וגואות. אחד הפתרונות המוצעים לבעיה זו - מעבר להפחתה בצריכת דגים ומזון הקשור בהם, ומעבר לפיקוח על הדיג - הינו חקלאות ימית: גידול דגים "על היבשה", בבריכות מלאכותיות.
פתרון זה כרוך באתגרים מעניינים המהווים מצע נהדר ללמידת חקר, המשלבת את תחומי הביולוגיה, הכימיה, הסביבה והחקלאות. במסגרת זו, מתכננים ומקימים תלמידי החממה מערכות לגידול דגים, ובוחנים פתרונות שונים לשני אתגרים מרכזיים הכרוכים בחקלאות הימית:
 


 
הצורך להאכיל את הדגים: שרשרת המזון בבריכת הדגים מתחילה ביצרנים הראשוניים - מיקרו אצות הגדלות בבריכה. מהאצות ניזונים יצורים קטנטנים ומרתקים - זאו-פלנקטון (דפניות, רוטיפרים ואחרים) אשר מהם ניזונים הדגים. במסגרת זו, חוקרים התלמידים את הזאו-פלנקטון, ומתחקים אחרי שיטות גידול שונות והתנאים האופטימליים לגידול היצורים היפים.
 
הצורך לטפל במי הדגים: על מנת לטפל בזיהום המים הנוצר מהפרשות הדגים ושאריות המזון, בוחנים התלמידים שיטות שונות לטיפול במים, וביניהן באמצעות חיידקים, צמחים, אצות, מסננים פיזיקליים והיעזרות בדגים "מנקים". אחת הדרכים המרתקות לגידול דגים במערכת מים סגורה, הינה "אקווה-פוניקה": מערכת מים סגורה, בה גדלים צמחים, דגים וחיידקים תוך שמירה על האיזון האקולוגי במים. באופן זה, מסייעים האורגניזמים השונים למטרותיהם של האחרים: הדגים מזינים את הצמחים בהפרשותיהם, ואלו בתורם מנקים את מי הדגים על ידי שהם צורכים את הנוטריינטים הנוצרים מהפרשות הדגים.
מערכות אקווה-פוניות משמשות כיום גם למטרות ביתיות, כך שניתן לגדל מזון כגון ירקות, תבלינים ודגים במערכת מים סגורה ויעילה.
כחלק מהפרויקט, מקימים התלמידים מערכת "אקווה-פונית" לגידול משולב של צמחים ודגים במערכת מים סגורה ויעילה, אותה הם מציבים בבית הספר, לחשיפה ושימוש של תלמידים נוספים מבית הספר:
מוזמנים לצפות בסרטון האנימציה הבא המציג את העקרון לפיו פועלת המערכת האקווה-פונית, מאת חברת "ליבינגרין": 

 
 
ברוכים הבאים לחממה!

לינק לאתר החדש מבית היוצר של החממה - "אתגרי הקורונה" - כאן

החממה פתוחה כל יום - כל היום! שעות מענה במשרד:
ימים א' - ה', 8:00 - 15:00
בטלפון: 04-6374160, ובמייל:
hamamaoffice@gmail.com
 
בקרוב בחממה - אירועים, קורסים, פעילויות - לחצו כאן
 
דף הפייסבוק של החממה 

סדנאות ופעילויות לבתי ספר וקבוצות מאורגנות - לפרטים לחצו כאן 

מוזמנים לקרוא את חוברת הרעיונות של החממה כאן

חוברת ההשראה של החממה עלתה לאוויר - לחצו כאן

חג שמח ושנה טובה!
 

 
 
יש מקום לכל אחד להמציא, לגלות ולחקור!
לחצו כאן למידע על חוגי החממה
 
 
החממה האקולוגית בעין שמר, קיבוץ עין שמר, ד.נ. מנשה, מיקוד 38816
טלפון. 04-6374160  |   פקס. 04-6374160
דוא"ל.  gevanoam@gmail.com
בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com