סיפורה של החממה
 
בשנת 1976, החליטו אביטל גבע וצוות חבריו כי יקדישו את מיטב זמנם ומרצם לקידום מודל חינוכי חדשני, שיהווה דוגמה וסמן לפיתוח ויישום חשיבה חינוכית פורצת דרך, מתוך ראייה כי עתידה של ישראל בחינוך, ויש להציב את החינוך בראש סדר העדיפויות. הפרויקט הראשון בחממה, בשנת 1977 היה גינה קהילתית, כאשר כל משפחה בקיבוץ עיבדה חלקת אדמה וגידלה ירקות עבורה ועבור לקהילה המקומית. במהרה, זיהו אביטל וחבריו כי נוער החל להמשך למקום, מתוך רצון ללמוד ולחקור את החקלאות, לייעל את הגידול ולהפיק יבול רב ואיכותי יותר. את התלמידים חיברו לצוותי מחקר לפי תחומי עניין, אליהם חיברו מומחים – חוקרים וממציאים מתעשיות ומוסדות אקדמאיים שונים. תלמידים הגיעו בשעת בוקר מוקדמת, קידמו את הפרויקטים בהם עסקו, תכננו והקימו ניסויים ומחקרים, והפיקו ניירות מסכמים, אותם שלח בית הספר למשרד החינוך במסגרת עבודות גמר בחקלאות. בנוסף, רכשו התלמידים מיומנויות בנייה, והקימו את סביבת הלמידה שלהם במו ידיהם. אט אט גדלה החממה והתרחבה, תחומי לימוד מגוונים נוספו, מומחים הצטרפו, והעשייה החינוכית צמחה. 
תלמידי החממה עסקו בנושאים חדשניים, והיו הראשונים בארץ להפעיל מערכת הידרופונית לגידול חקלאי מנותק מהקרקע, ולהקים מערכת טכנולוגית אוטומטית לבקרה ושליטה בתנאי הגידול בחממה בחיבור בקר ומחשב, המאפשרת אופטימיזציה של טמפרטורה, לחות ודישון הקרקע.
 
בשנת 1993 נבחרה החממה לייצג את ישראל בתערוכת הביאנלה הבין לאומית בוונציה, אביטל טס עם 30 מתלמידיו ובלוויית מחנכים ומומחים, יחד הקימו חממה המציגה גידול משולב של דגים וצמחים במערכות מים מתוחכמות, ובעת ובעונה אחת מצמיחה אקולוגיה בין-אנשים. בשנת 2004 הפכה החממה לעמותה ללא מטרות רווח, ופתחה את שעריה לבתי ספר רבים בסביבה. כיום, מהווה החממה מרכז חינוכי רב-תחומי שוקק פעילות, בו לומדים וחוקרים מאות תלמידים מהקהילות הסובבות אותה, אלפי משתתפים בסדנאות וקורסים, ומאות מורים מבתי ספר ברחבי ישראל והעולם, המעוניינים לפתח וליישם סביבות למידה וגישה חינוכית בהשראת החממה.  לאורך השנים הוקמו מעל 60 חממות בהשראת החממה האקולוגית במגוון בתי ספר בישראל, ובשנת 2013 זכה אביטל בפרס מפעל חיים על פועלו.

 
 
ברוכים הבאים לחממה!

לינק לאתר החדש מבית היוצר של החממה - "אתגרי הקורונה" - כאן

החממה פתוחה כל יום - כל היום! שעות מענה במשרד:
ימים א' - ה', 8:00 - 15:00
בטלפון: 04-6374160, ובמייל:
hamamaoffice@gmail.com
 
בקרוב בחממה - אירועים, קורסים, פעילויות - לחצו כאן
 
דף הפייסבוק של החממה 

סדנאות ופעילויות לבתי ספר וקבוצות מאורגנות - לפרטים לחצו כאן 

מוזמנים לקרוא את חוברת הרעיונות של החממה כאן

חוברת ההשראה של החממה עלתה לאוויר - לחצו כאן

חג שמח ושנה טובה!
 

 
 
יש מקום לכל אחד להמציא, לגלות ולחקור!
לחצו כאן למידע על חוגי החממה
 
 
החממה האקולוגית בעין שמר, קיבוץ עין שמר, ד.נ. מנשה, מיקוד 38816
טלפון. 04-6374160  |   פקס. 04-6374160
דוא"ל.  gevanoam@gmail.com
בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com