עבודות גמר
   

לעיון בעבודות הגמר שהוגשו בשנת 2018 לחצו כאן

גידול ספירולינה תחת משטחי פל-רם שונים החוסמים טווחי אור שמש שונים


עומר תלמי, בי"ס מקיף גוונים מנשה
מנחה: גל דישון
העבודה בוצעה בתמיכה ושיתוף של מפעל "גלעם" וחברת "פלרם"


לקריאת העבודה, לחצו כאן

תקציר:

האור המשתתף בתהליך הפוטוסינתזה בספירולינה הוא מקור האנרגיה לגדילתה ולהתרבותה. בגלל הצורך לגדלה בצורה נקייה ומבוקרת במקומות סגורים בשביל צריכתה על ידי האדם, החי והצומח, נבדקה גדילתה של הספירולינה תחת לוחות PALRAM שונים המעבירים עוצמות אור נראה שונות, וטווחים שונים של אור.
מטרת המחקר היא לבחון את גדילתה של הספירולינה וריכוז הפיקוציאנין והחלבון בה כתגובה לגדילה תחת עוצמות אור נראה שונות, טווחים שונים בספקטרום האור הנראה (צבעים שונים) וקרינת UV.
ממצאי הניסוי העיקריים מראים יתרון מובהק (p=0.045098 ,ANOVA) לגידול תחת לוח PALRAM אדום לעומת הלוח PALRAM האפור, כנראה עקב העברה גדולה יותר של אור אדום המתאים לטווח הבליעה של הפיגמנטים כלורופיל ופיקוציאנין. השערה זאת נתמכת על ידי כך שיש יתרון לא מובהק לגידול תחת לוח אדום לעומת לוח שקוף ולוח כחול שמעבירים פחות מהאור האדום לאותה עוצמת אור נראה. ממצא נוסף הוא חוסר הבדל בין גידול תחת לוח שמעביר 50% מקרינת ה UV לבין גידול תחת לוח שאינו מעביר קרינה זו כלל. ממצא זה מראה חוסר השפעה של 50% מקרינת ה UV שבאור השמש על גידול הספירולינה, ועל הרכב ותפקוד המערכות הפוטוסינתטיות של התרבית. על אף האנרגיה הרבה של קרינה זו, הספירולינה מחזיקה מעמד ולא נפגעת ממנה.

באיזה אופן משפיעות שיטות טיפול מקדימות בשפכי הרימונים על פגיעתם בבוצה האנארובית?

נועה קובר, המוסד החינוכי מבואות עירון
מנחה: ד"ר עודד לירן, גל דישון
המחקר בוצע בתמיכה ושיתוף מפעל "גן שמואל מזון"

לקריאת העבודה לחצו כאן


בעבודה זו ניסינו למנוע את פגיעתה של בוצה אנארובית, שהיא החלק הביולוגי במערכת טיהור שפכים תעשייתיים, ע"י שפכי רימונים המוזרמים אליה. הרימון מכיל חומר שנקרא פוליפנול,  הידוע בשל תכונותיו האנטי בקטריאליות, המזיקות לחיידקים. היות והבוצה האנארובית היא מקבץ חיידקים, הנחנו שהפוליפנול הוא גורם סביר לפגיעת הבוצה משפכי הרימונים במפעל.

בנינו מערכת ניסויים בה ניסינו להוכיח את פגיעת הבוצה ע"י שפכי הרימונים ולבדוק האם היא אינה נפגעת משפכים שעברו סינון מקדים ע"י עלי דולב. המערכת התבססה על מדידות של קצב צריכת החמצן בנוזל השפכים כמדד לריכוז החומרים האורגניים (BOD). במערכת הניסויים בדקנו את משך זמן חשיפת הבוצה לשפכי הרימונים שבו הבוצה נפגעת מהשפכים ויעילות טיפולה יורד, את השפעתם של ריכוזי סוכר שונים אליהם נחשפת הבוצה על תפקודה ויעילות טיפולה (בעקבות הבדלים שמצאנו בין ריכוז הסוכר שמומלצים בספרות לבין ריכוזי הסוכר שהמליץ לנו המפעל) ואת השפעתם של טיפולים מקדימים של שפכי הרימונים באמצעות מסננת עלבי דולב על פגיעת השפכים בבוצה וביעילות טיפולה.
   
 
 
ברוכים הבאים לחממה!

לינק לאתר החדש מבית היוצר של החממה - "אתגרי הקורונה" - כאן

החממה פתוחה כל יום - כל היום! שעות מענה במשרד:
ימים א' - ה', 8:00 - 15:00
בטלפון: 04-6374160, ובמייל:
hamamaoffice@gmail.com
 
בקרוב בחממה - אירועים, קורסים, פעילויות - לחצו כאן
 
דף הפייסבוק של החממה 

סדנאות ופעילויות לבתי ספר וקבוצות מאורגנות - לפרטים לחצו כאן 

מוזמנים לקרוא את חוברת הרעיונות של החממה כאן

חוברת ההשראה של החממה עלתה לאוויר - לחצו כאן

חג שמח ושנה טובה!
 

 
 
יש מקום לכל אחד להמציא, לגלות ולחקור!
לחצו כאן למידע על חוגי החממה
 
 
החממה האקולוגית בעין שמר, קיבוץ עין שמר, ד.נ. מנשה, מיקוד 38816
טלפון. 04-6374160  |   פקס. 04-6374160
דוא"ל.  gevanoam@gmail.com
בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com