תכניות חקר לחט"ב

אני ואצה נשנה את העולם!

תכנית חקר בנושא מיקרו אצות

תחום האצות החד תאיות תופס תאוצה במחקר ובתעשייה, ומעורר עניין רב בקרב יזמים, חוקרים וממציאים הרואים באצות ענף מרכזי בחקלאות העתיד. האצות החד תאיות משמשות למגוון יישומים, ביניהם כמקור לחלבון לשימוש האדם באופן ישיר או באופן עקיף דרך הזנת דגים בחקלאות הימית, לטיפול במים, לרפואה, לקוסמטיקה ואף מהוות פוטנציאל עתידי להפקת ביו-דלק. על מנת שנוכל להוזיל את עלויות הפקת המוצרים השימושיים (אומגה 3, חלבון, דלק) מהאצות, עלינו לחקור את תנאי הגידול שלהן, ולפתור בעיות טכנולוגיות מרתקות. במסגרת פרויקט זה חוקרים התלמידים את תנאי הגידול האופטימליים של האצות, בוחנים את יכולת האצות לגדול על מים מושבים ולנקותם תוך כדי כך, ובוחנים טכנולוגיות בעזרתן אנו מבקשים להאיץ את קצב הגידול של האצות.  

במסגרת תהליך הלמידה לומדים התלמידים מושגים הנוגעים לתחומי חקלאות, ביולוגיה, פיזיקה וכימיה, מתנסים בתכנון והקמה של ניסויים מדעיים הבוחנים את השפעת תנאי הגידול על קצב השכפול של האצות, רוכשים מיומנויות חקר, עושים שימוש במכשור מעבדה וכלים לניתוח תוצאות ומתנסים בעבודה בצוות. 
מס' משתתפים: 15 משתתפים למדריך (ניתן לקיים את התכנית בשתי קבוצות במקביל)
מס' מפגשים: 8-24
משך המפגש: שעה וחצי (2 שעות אקדמיות)
תדירות המפגשים: אחת לשבוע (ברצף)

חושבים טיפה 

תכנית חקר בנושא טיפול במים
ארץ ישראל נשתבחה בפירותיה - אך מים חסרים לה...

מקורות המים של ישראל ההולכים ומתדלדלים אל מול השימוש ההולך וגובר לצרכי חקלאות, תעשיה, משק הבית וצרכי האדם, מציבים בפנינו אתגר אמיתי - מציאת פתרונות לטיפול במים. כיצד ניתן לנקות מים? כיצד ניתן לטפל במים מזוהמים כך שנוכל להשתמש בהם שוב - לצרכי החקלאות או אפילו כמים לצריכה ביתית?

תכנית זו עוסקת בנושא טיפול במים בדרכים מקיימות: באמצעות צמחים, חיידקים, אצות ופילטרים פיזיקליים. בשלב הראשון של התכנית יחשפו התלמידים לחשיבות הטיפול במים, לאמצעים הנהוגים כיום לטיפול במים בארץ ובעולם וילמדו מושגים הנוגעים בחקלאות, ביולוגיה וכימיה.
 
 בשלב השני יתחלקו התלמידים לצוותי חקר, יתכננו ויקימו ניסויים הבוחנים את יעילותן של שיטות שונות לטיפול במים, תוך השוואה בין שיטות אלו. כחלק מתהליך החקר, יעשו התלמידים שימוש בסדנת הבנייה והמלאכה, במעבדות החקר ובציוד מדידה, יבצעו מדידות איכות מים, ינתחו את התוצאות, יפיקו גרפים ויציגו את מסקנותיהם בפני קהל.
מס' משתתפים: 15 משתתפים למדריך (ניתן לקיים את התכנית בשתי קבוצות במקביל)
מס' מפגשים: 8-15
משך המפגש: שעה וחצי (2 שעות אקדמיות)
תדירות המפגשים: אחת לשבוע (ברצף)

ביו-מימיקרי: חדשנות בהשראת הטבע 
הרמב"ם, לפני כאלף ומאה שנים, סבר שהטבע הוא ייצוג של האיזון, הסימטריה והשלמות, ושבלמידה וחיקוי הטבע, אצורה ההשראה לאדם השלם, לסביבה האידיאלית ולחברה המוסרית. ביומימיקרי (Bio=Life, Mimesis=imitate) הינו דיסציפלינה רב-תחומית העוסקת בחיקוי ולמידה מהטבע לפתרון בעיות בדרכים מקיימות.  ביומימיקרי מקדם חשיבה חדשנית הרואה בטבע מקור לרעיונות ותורם לטיפוח הזיקה לערכי קיימות וסביבה. תהליך ההמצאה ה"ביומימיקרית" מתחיל בהתבוננות בתופעות ביולוגיות וחיבורן לבעיות טכנולוגיות וממשיך ביישום הפתרונות הטבעיים לפתרון בעיות אנושיות.

במסגרת תכנית לימוד זו עוסקים התלמידים בלמידה בינתחומית, מבוססת פרויקט, המסייעת בפיתוח חשיבה אנלוגית, יצירתיות וביצוע הקשרים בין תחומי ידע שונים. 
התלמידים נחשפים ומתבוננים בפתרונות מדהימים המיושמים על ידי בעלי חיים וצמחים בטבע, חוקרים מבנים של אורגניזמים שונים המצויים בחממה במטרה להתחקות אחר הסיבות שבעטיין מעוצב האורגניזם דווקא כך, ומקימים פרויקטים בצוותים המדגימים את אשר למדו וחקרו. כפרויקט סיכום, פוגשים התלמידים מומחים מהתעשיה והאקדמיה ונחשפים לאתגרים עמם מתמודדים המומחים והמהנדסים במפעלים ובמעבדות המחקר. התלמידים פונים לטבע, לחפש ולחקור אורגניזמים המתמודדים עם בעיות דומות ולהעלות בהשראתם פתרונות אפשריים!
מס' משתתפים: 15 משתתפים למדריך (ניתן לקיים את התכנית בשתי קבוצות במקביל)
מס' מפגשים:  24
משך המפגש: שעה וחצי (2 שעות אקדמיות)
תדירות המפגשים: אחת לשבוע (ברצף)
 
 
ברוכים הבאים לחממה!

לינק לאתר החדש מבית היוצר של החממה - "אתגרי הקורונה" - כאן

החממה פתוחה כל יום - כל היום! שעות מענה במשרד:
ימים א' - ה', 8:00 - 15:00
בטלפון: 04-6374160, ובמייל:
hamamaoffice@gmail.com
 
בקרוב בחממה - אירועים, קורסים, פעילויות - לחצו כאן
 
דף הפייסבוק של החממה 

סדנאות ופעילויות לבתי ספר וקבוצות מאורגנות - לפרטים לחצו כאן 

מוזמנים לקרוא את חוברת הרעיונות של החממה כאן

חוברת ההשראה של החממה עלתה לאוויר - לחצו כאן

חג שמח ושנה טובה!
 

 
 
יש מקום לכל אחד להמציא, לגלות ולחקור!
לחצו כאן למידע על חוגי החממה
 
 
החממה האקולוגית בעין שמר, קיבוץ עין שמר, ד.נ. מנשה, מיקוד 38816
טלפון. 04-6374160  |   פקס. 04-6374160
דוא"ל.  gevanoam@gmail.com
בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com