תכניות חקר ליסודי

אדממדע - החוקרים הצעירים

תכנית חקר בנושא תנאי הגידול של הצמח

אתגר המזון העולמי מעסיק כיום חוקרים ומומחים רבים בעולם, המבקשים למצוא דרכים לגדל מזון בדרכים יעילות יותר, תוך הפחתת השימוש בחומרי הדברה ודישון כימיים והפחתת הנזק הסביבתי והבריאותי הנלווה לשימוש בחומרים אלו.
תכנית לימוד זו נועדה לזמן לילדים התנסות מעשית וחוויתית בחקר מדעי, באמצעות עיסוק באתגר המזון, בנושאי הצמח, המים והסביבה. הלימוד יכלול תחומי מדע, סביבה וקיימות, בשילוב אתגרים מחשבתיים ומעשיים, למידה פרטנית ובצוות. בשלב הראשון ירכשו התלמידים רקע מדעי וחקלאי אודות אתגר המזון, חלקי הצמח, צרכי הצמח ותנאי הגידול בטבע ובחקלאות. בשלב השני יתחלקו התלמידים לצוותים, יתכננו ויקימו ניסויים מדעיים הבוחנים תנאי גידול שונים והשפעתם על קצב הגדילה של הצמח. בשלב השלישי ינתחו התלמידים את תוצאות הניסויים, יסיקו מסקנות בהתייחס להשערות הניסוי ותוצאותיו ויציגום בפני קהל עמיתים.
מס' משתתפים: 15 משתתפים למדריך (ניתן לקיים את התכנית בשתי קבוצות במקביל)
מס' מפגשים: 10
משך המפגש: שעה וחצי (2 שעות אקדמיות)
תדירות המפגשים: אחת לשבוע (ברצף)

קסם רפואת הטבע

תכנית חקר בנושא גידול אורגני ומיצוי שמנים אתריים

הטבע הסובב אותנו נפלא ומלא בהפתעות! בזמנים עברו, נסמך האדם על הטבע, חי בקרבו ולמד להכיר את נפלאותיו. ככורח המציאות, למד האדם לעשות שימוש בצמחים למגוון צרכי היומיום, כמזון, כמקור לתרופות ואף לטיפוח וליופי. כחלק מתלותו בטבע ובסביבה בה חי, למד האדם להתייחס בכבוד לחי, לצומח ולדומם אשר סביבו, לטפח את האדמה, "לעבדה ולשומרה". עם השנים, התפתחות הטכנולוגיה אפשרה לאדם להתנתק מתלותו בטבע ולהמנע מהסכנות עמן התמודד בעבר. יחד עם תהליך זה, דומה ששכח האם גם חלק מנפלאותיו ויתרונותיו של הטבע...
תכנית לימוד זו מבוססת על הידע העתיק אותו צברו קהילות אשר שמרו את סודותיהן ותובנותיהן באשר לנפלאות הטבע. נלמד להכיר מקרוב את עולם הצמחים וללמוד איך להשתמש בהם לריפוי של עצמנו באופן בטוח. נלמד על צמחים בסביבתנו, על תכונותיהם והדרך בה הם משפיעים על גוף האדם. נתנסה בהכנה וטיפוח של גינת תבלין וירק, נשתול גינת צמחי מרפא מחוץ לחממה, נזקק שמנים מצמחים, נכין משחות לעור מחומרים טבעיים, נלמד על עזרה ראשונה טבעית, נלקט ונבשל בעזרת צמחים.

התכנית כוללת עבודה במעבדת זיקוק השמנים בחממה, הכנת שמנים ומשחות אותם יקחו התלמידים לביתם והפקת פוסטרים מסכמים המציגים את תכונות הצמחים ושימושיהם לתועלת האדם.
מס' משתתפים: 15 משתתפים למדריך (ניתן לקיים את התכנית בשתי קבוצות במקביל)
מס' מפגשים: 10
משך המפגש: שעה וחצי (2 שעות אקדמיות)
תדירות המפגשים: אחת לשבוע (ברצף)
ד"ר דג

תכנית חקר בנושא גידול דגים והסביבה המימית

עולמם של הדגים מגוון ומרתק, ומהווה מצע נהדר ללימוד אודות הטבע, בעלי החיים, איזון אקולוגי, מים, חקלאות וקיימות. הלימוד המסקרן על עולמם של הדגים משתלב עם אתגר הדגה העולמי, הקורא לנו להכיר את עולם הדגים וסביבת המחיה המימית, וללמוד כיצד לשמור עליהם. זיהום מקורות מים, דיג יתר והעדר פיקוח הביאו להעלמות מיני דגים והתמעטות אוכלוסיות הדגה במקורות מים מתוקים ומלוחים על כדור הארץ. 
תכנית זו עוסקת בנושא הדגים, מיני דגים שונים, דגי מים מתוקים ומלוחים, המזון אותו הם צורכים, סביבת הגידול שלהם, הצורך לטפל במי בריכת דגים, ויחסי הגומלין בין דגים וצמחים במערכת מים משולבת. 
במפגשים הראשונים ילמדו התלמידים כקבוצה, ולאחר מכן יתפצלו לצוותי לימוד, אשר יתכננו ויקימו מערכות "אקווה-פוניות": מערכות מים משולבות לגידול דגים וצמחים, בהן מתקיימת סימביוזה מרתקת, כאשר הפרשות הדגים משמשות דשן אורגני לצמחים, וכך מסייעים הם אחד לשני - הדגים "מזינים" את הצמחים, ואלו בתורם "מנקים" את המים עבור הדגים. לאחר שיעברו הסמכת "חקלאי מים" בה יושם דגש על ההתמדה, הכבוד והאחריות הנדרשים בגידול בעלי חיים, יכניסו התלמידים דגים למערכת המשולבת ויפעילו אותה תוך למידה על שמירה על האיזון בין הדגים לצמחים.
מס' משתתפים: 15 משתתפים למדריך (ניתן לקיים את התכנית בשתי קבוצות במקביל)
מס' מפגשים: 10-15
משך המפגש: שעה וחצי (2 שעות אקדמיות)
תדירות המפגשים: אחת לשבוע (ברצף)
 
 
ברוכים הבאים לחממה!

לינק לאתר החדש מבית היוצר של החממה - "אתגרי הקורונה" - כאן

החממה פתוחה כל יום - כל היום! שעות מענה במשרד:
ימים א' - ה', 8:00 - 15:00
בטלפון: 04-6374160, ובמייל:
hamamaoffice@gmail.com
 
בקרוב בחממה - אירועים, קורסים, פעילויות - לחצו כאן
 
דף הפייסבוק של החממה 

סדנאות ופעילויות לבתי ספר וקבוצות מאורגנות - לפרטים לחצו כאן 

מוזמנים לקרוא את חוברת הרעיונות של החממה כאן

חוברת ההשראה של החממה עלתה לאוויר - לחצו כאן

חג שמח ושנה טובה!
 

 
 
יש מקום לכל אחד להמציא, לגלות ולחקור!
לחצו כאן למידע על חוגי החממה
 
 
החממה האקולוגית בעין שמר, קיבוץ עין שמר, ד.נ. מנשה, מיקוד 38816
טלפון. 04-6374160  |   פקס. 04-6374160
דוא"ל.  gevanoam@gmail.com
בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com