מדפסת תלת מימד
לעצב את העתיד!

עיצוב והדפסה בתלת מימד בחממה - 
מפתחים פתרונות בתחומי הסביבה והחקלאות בעזרת מדפסת תלת מימד!


תחום העיצוב והפיתוח בעזרת מדפסת תלת-מימד הוא מהתחומים המתפתחים ביותר בעולם כיום, והוא משלהב את דמיונם של מיליוני בני-אדם העוסקים במגוון מקצועות, כאשר טכנולוגיית ההדפסה בתלת-מימד פותחת הזדמנויות חדשות, והופכת את מה שלא היה בהישג היד אתמול לאפשרי בהווה. בעזרת טכנולוגיית ההדפסה בתלת מימד, יכולים התלמידים להפוך דמיון למציאות, להפיק מודלים ניסיוניים בזמן קצר, לקחת חלק בפתרון בעיות במגוון תחומים ולרכוש מיומנויות טכנולוגיות המשלבות יצירתיות, המצאה ועבודת צוות.

הגישה החינוכית של החממה יוצרת עבור התלמידים סביבה מעודדת לקחת חלק בפתרון בעיות עכשוויות בתחומי הסביבה, החקלאות, הביולוגיה והמים, ולשלב פתרונות אלו עם עשייה קהילתית ואלמנטים אמנותיים. לאורך 37 שנות פעילותה, עוסקים תלמידי החממה בהתמודדות עם אתגרים מרתקים, מבצעים מחקרים בליווי מומחים וחוקרים מהתעשייה והאקדמיה, מתכננים ומקימים פרויקטים המציעים פתרונות לבעיות עכשוויות. בעזרת טכנולוגיית התלת-מימד, מפתחים ומעצבים התלמידים פתרונות לחקלאות ולסביבה בעזרת טכנולוגיה זו.


שחר ומיכל לומדות בעזרת ג'ונה - סטודנט המבצע התמחות בחממה מטעם מאוניברסיטת MIT - להפעיל את מדפסת התלת-מימד בחממה!
 ניסיונות ראשונים והתלהבות רבה:

מרגע שהופיעה מדפסת התלת-מימד הראשונה בחממה  (Makerbot Replicator 2), מרותקים אליה עשרות תלמידים המבקשים ללמוד כיצד להפעילה, לעצב מודלים ולהדפיסם.
במסגרת השנה הראשונה בחרנו לשלב את המדפסת בתכנית המתקדמת ללימוד BioMimicry  : פיתוח פתרונות טכנולוגיים בהשראת הטבע.

לתכנית שלושה שלבים:
  1. לימודי אבולוציה – כיצד הטבע "ממציא" ומשפר מודלים הנדסיים לפתרון בעיות
  1. Nature to Design: התבוננות וחקר אורגניזמים:  הפרויקט הראשון: הצעת פתרונות אפשריים לבעיות שונות בהשראת תכונה הקיימת אצל אורגניזם המצוי בחממה.
  2. Challenge to Biology: חשיפה לבעיות עכשוויות בתעשיה וחיפוש פתרונות בהשראת בעלי חיים, צמחים, מערכות ומנגנונים המתמודדים עם בעיה דומה.
בפרויקט הסיום אותו ביצעה קבוצת תלמידים בכיתות י', השתמשו התלמידים במדפסת על מנת להדפיס מודל המציע פתרון לבעיה אמיתית של הדבקות מיקרו-אורגניזמים לדופן הפנימית של צינורות השקיה. הרעיון אותו העלו התלמידים היה לייצר צינור בעל דופן פנימית מחוספסת בתבנית זהה לזו של עור הכריש,  אשר המבנה החיצוני של עורו אינו מאפשר למיקרו- אורגניזמים להידבק אליו. על מנת להמחיש את הרעיון, הדפיסו התלמידים דגם של חצי צינור בעל חספוס פנימי (בהגדלה) בדגם עור הכריש ובדגם נוסף של המבנה הפנימי של עורק האדם. את המודל הציגו בפני מנכ"ל חברת "מצרפלס" וצוות המהנדסים של המפעל, אשר התרשמו מן העשייה ומן הרעיון היצירתי. במהלך השנה הקרובה, בכוונתנו להרחיב פרויקט זה ופרויקטים נוספים, ולקיים ניסויים ארוכי טווח של התלמידים. לאור ההתלהבות הרבה של התלמידים והצוות, גייסנו לצוות ההדרכה של החממה מדריך אשר סיים פרק של שירות לאומי בחממה, להנחיית התלמידים והכנסת תכנים הנוגעים בטכנולוגיית הדפסה בתלת מימד לתכניות הלימוד בחממה. 
 
 
 
 
ברוכים הבאים לחממה!

לינק לאתר החדש מבית היוצר של החממה - "אתגרי הקורונה" - כאן

החממה פתוחה כל יום - כל היום! שעות מענה במשרד:
ימים א' - ה', 8:00 - 15:00
בטלפון: 04-6374160, ובמייל:
hamamaoffice@gmail.com
 
בקרוב בחממה - אירועים, קורסים, פעילויות - לחצו כאן
 
דף הפייסבוק של החממה 

סדנאות ופעילויות לבתי ספר וקבוצות מאורגנות - לפרטים לחצו כאן 

מוזמנים לקרוא את חוברת הרעיונות של החממה כאן

חוברת ההשראה של החממה עלתה לאוויר - לחצו כאן

חג שמח ושנה טובה!
 

 
 
יש מקום לכל אחד להמציא, לגלות ולחקור!
לחצו כאן למידע על חוגי החממה
 
 
החממה האקולוגית בעין שמר, קיבוץ עין שמר, ד.נ. מנשה, מיקוד 38816
טלפון. 04-6374160  |   פקס. 04-6374160
דוא"ל.  gevanoam@gmail.com
בניית אתרים | עיצוב אתרים | קידום אתרים | כרטיס פייסבוק עסקי סטודיו רותם-בר: rotembarstudio.com